OBRĄCZKI ŚLUBNE

Obrączki w KAVO wykonujemy zawsze na zamówienie, w większości przypadków techniką bezszwową. Poniżej przeprowadzę Cię przez wszystkie dostępne opcje. Napisz do mnie maila na kontakt@kavodesign.com, żeby otrzymać wycenę. W swojej wiadomości postaraj się określić, jaki materiał wybierasz, jaki kolor, wykończenie, rozmiar, szerokość, rodzaj (profil) obrączki, oraz ewentualne dodatki (grawery, kamienie) i ich umiejscowienie (wszystkie te kwestie poruszam poniżej). Chętnie odpowiem na wszelkie Twoje pytania.

Czekam po drugiej stronie :).

Kanciaste czy okrągłe?

Obrączki w KAVO mogą być całkiem kanciaste, soczewkowe lub okrągłe w przekroju.

Opcja kanciasta to w przekroju prostokąt. Tradycyjnie w KAVO takie obrączki nie posiadają wewnętrznej soczewki (czyli zaokrąglenia), a są płaskie zarówno od środka, jak i od zewnątrz. Jeśli jednak zależy Ci na dodaniu soczewki w środku i pozostawieniu kanciastości na zewnątrz, daj znać przy zamówieniu, taka opcja jest również możliwa. Soczewkowe wnętrze obrączki powoduje, że mniej materiału przylega do palca, a to z kolei sprawia, że taka obrączka, szczególnie jeśli jest relatywnie szeroka, może być wygodniejsza w noszeniu.

Opcja soczewkowa to model nawiązujący do klasyki obrączkowej. W tym modelu zarówno wnętrze, jak i zewnętrze obrączki są soczewkowe, czyli zaokrąglone.

Obrączki okrągłe to obrączki o przekroju koła. To opcja dużo mniej popularna niż kanciaste, czy soczewkowe, ale, w moim osobistym odczuciu, nowoczesna i zdecydowanie warta uwagi.

  • obrączki kanciaste

  • obrączki soczewkowe

  • obrączki okrągłe

Materiał i kolor

Obrączki wykonujemy ze złota 585 w klasycznie żółtym, białym (wtedy są rodowane), lub różowym kolorze. Istnieje również opcja wykonania obrączek ze srebra 925. Miej jednak na względzie, że srebro w stopie 925 jest materiałem miększym i mniej odpornym na zarysowania niż złoto próby 585. Dlatego na obrączki polecam złoto 585, choć oczywiście jest to zależne od budżetu, jaki chcesz na nie przeznaczyć.

  • żółte złoto

  • białe złoto

  • srebro

  • różowe złoto

Szerokość

Szerokość obrączek to kwestia bardzo indywidualna. Jest to również parametr ograniczony modelem, który wybierzesz. Mogą być całkiem wąskie np. 1,4  mm, lub bardzo szerokie – nawet 6 mm. Żeby precyzyjnie ustalić, jaka szerokość będzie dla Ciebie idealna, wytnij kilka pasków z papieru, każdy o innej szerokości, przyłóż do palca i zobacz, w jakiej szerokości czujesz się najlepiej. Pamiętaj, że w przypadku obrączki okrągłej w przekroju szerokość oznacza średnicę, a to robi różnicę wizualną.

Dodatki i wykończenie

W KAVO grawerujemy na obrączkach od środka, od boku, lub od zewnątrz. Mogą to być całe zdania lub poszczególne literki, mogą to być również symbole.

Możemy również dodać do obrączki kamień – od boku lub od góry. Do obrączek polecam kamienie o najwyższych parametrach twardości – diamenty, szafiry, lub rubiny.

Jeśli chodzi o wykończenie – klasycznie możesz wybrać pomiędzy matem a polerem.  Z czasem mat będzie się delikatnie wybłyszczał, a poler, przy intensywnym użytkowaniu, pokryje się drobnymi ryskami. To całkowicie normalny proces.

  • wykończenie matowe

  • przykład graweru na boku obrączki

  • wykończenie polerowane

  • przykład kamienia na boku obrączki

Obrączkowe FAQ

Co oznaczają numerki 585 i 925?

Te numerki to próba użytego materiału. Określa ona zawartość procentową srebra lub złota użytego w stopie. W KAVO obrączki wykonujemy najczęściej ze złota próby 585, czasem ze srebra próby 925.

Próba złota 585 (inaczej określa się takie złoto jako 14 karatowe) oznacza, że w wyrobie znajdziesz 58,5% złota plus domieszki innych metali, określane zbiorczo jako ligura. Jako że złoto w swojej czystej postaci jest dość miękkie i bardzo ciągliwe, mieszanie go z innymi metali pozwala na uzyskanie materiału trwałego i bardziej odpornego na zarysowania. Uważa się, że próba 585 jest najbardziej optymalną z prób złota.

Czy białe złoto zawiera nikiel?

Tak, białe złoto w standardzie zawiera domieszkę niklu. W czystej postaci złoto ma barwę intensywnie żółtą. Aby je odbarwić do białego koloru, trzeba dodać do stopu nikiel lub pallad. W KAVOwym standardzie obrączki mają domieszkę niklu, ale są rodowane, więc jeśli nawet masz uczulenie na nikiel, dopóki powłoka rodu utrzyma się na złocie, nie powinnaś/eś odczuć objawów uczuleniowych. Powłokę rodu można z czasem odnowić. Jeśli masz silne uczulenie na nikiel, ale marzysz o obrączkach z białego złota, pomyśl o białym złocie palladowym. Takie obrączki będą znacznie droższe, ale nie powinny uczulać. Daj mi znać w mailu, że takich potrzebujesz, ich wykonanie jest również możliwe w KAVO.

Jaki materiał najlepiej wybrać na obrączki?

Polecam złoto – jest znacznie trwalsze i odporniejsze na zarysowania, niż srebro. Dodatkowo to znacznie szlachetniejszy materiał niż srebro.

Jak określić rozmiar?

Rozmiar pierścionka można określić na kilka sposobów.

  1. Zmierz suwmiarką średnicę wewnętrzną pasującego pierścionka. Co ważne – dokładność pomiaru musi wynieść 0,1 mm. Linijka nie da sobie z tym rady. Rozmiar zmienia się średnio co 0,3 mm. Po zmierzeniu sprawdź w tabeli rozmiarów poniżej, jakiemu rozmiarowi odpowiada zmierzona średnica.
  2. Zmierz paskiem papieru lub miarką krawiecką obwód palca. Zachowaj dokładność do 1 mm. Ten pomiar obarczony jest dość sporym błędem, staraj się być bardzo dokładna/dokładny.
  3. Zmierz palec na specjalnej miarce jubilerskiej. Rozmiarówki są dość uniwersalne.
Rozmiar europejskiŚrednica wewnętrzna (mm)Obwód wewnętrzny (mm)
414,044
514,345
614,646
715,047
815,348
915,649
1015,950
1116,251
1216,552
1316,853
1417,254
1517,555
1617,856
1718,157
1818,458
1918,859
2019,160
2119,461
2219,762
2320,063
2420,364
2520,665

Jakie wykończenie wybrać?

Wybierz takie wykończenie, które bardziej Ci się podoba. Mat to powierzchnia szlifowana – złożona z niezliczonych rysek. Poler z kolei to powierzchnia polerowana “na lustro”, możesz się w niej przeglądać.

Jeśli chcesz otrzymać wycenę kavowych obrączek, napisz na kontakt@kavodesign.com.